aloes właściwości i zastosowanieWystępowanie
Miąższ Aloe vera to idealnie znana w Polsce roślina doniczkowa, przynależna do familii liliowatych. W przyrodzie rośnie w Afryce i na Półwyspie Arabskim, osiągając wysokość do 5 metrów. U nas niesłusznie określana jest kaktusem, z przyczyny na podłużne, soczyste liście łodygowe pokryte na brzegach ostrymi szpicami. U podstawy łodygi wyrasta często po parę odrostów, jakie posadzone w doniczce z prostotą się akceptują.

Właściwości
  Właściwości zdrowotne aloesu znane są od przynajmniej trzech milleniów. Mając na uwadze z tym, iż roślina działa regenerująco na cały układ, dopuszczono, iż mieści stymulatory biogenne. Również świeże liście aloesowe, jak i ekstrakty wodne czy nalewki mają słuszności antyseptyczne, przeciwzapalne, znieczulające, regenerujące skórę, hamujące rozkwit poniektórych nowotworów. Oprócz wielu substancji medycznych o jednakowo powikłanej nazwie, co strukturze, roślina ta mieści witaminy rozpuszczalne w wodzie, obfite dawki soli mineralnych, m.in. cynk, miedź i magnez. Najogromniejszą wartość mają liście pochodzące z roślin trzy-, cztero- i pięcioletnich.

Zastosowanie
Jeśli faktycznie nie mamy czasu, do pielęgnacji buźi możemy użyć nawet ożywczych liści aloesu rozciętych wzdłuż. Nacieramy nimi twarz, wcierając łagodnie w skórę sok z aloesu o śluzowatej zwartości.
Najlepiej jednakże, jeśliby liście do przygotowywania ekstraktów wodnych lub bezpośredniego użycia na siedem dni ulokujecie w lodówce Uczyni to uaktywnienie się stymulatorów.